akita

Zakup fotelika. Homologacja a testy ADAC

Rodzice szukający fotelika samochodowego dla swojego dziecka często słyszą, że produkt ten jest bezpieczny tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiada homologację i przeszedł testy ADAC. Niewielu z nich jednak rozróżnia te dwa certyfikaty. Czym różnią się one od siebie i czy faktycznie gwarantują bezpieczeństwo maluchowi?

Homologacja

Niektórzy sprzedawcy tanich fotelików reklamują swoje produkty mówiąc, ze mają one homologację. Teoretycznie bez niej i tak nie mogliby ich sprzedawać. Homologacja to nic innego jak dopuszczenie produktu do sprzedaży. Nie oznacza ona, że fotelik brał udział w zaawansowanych testach bezpieczeństwa. Homologację muszą więc posiadać nawet najtańsze produkty z supermarketu. Czasami jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Kwestia ich bezpieczeństwa bywa również wątpliwa. Dlatego też posiadanie homologacji przez fotelik nie jest najlepszym kryterium do jego zakupu.

Testy ADAC

Testy ADAC (ADAC – niemiecki Allgemeiner Deutsher Automobil Club) to jedne z najbardziej znanych, rzetelnych i szanowanych testów fotelików dziecięcych na świecie. Obejmują one m.in. zderzenie czołowe samochodu przy 64km/h oraz zderzenie boczne. Foteliki badane są na różne sposoby. Bierze się pod uwagę łatwość i solidność ich montażu w samochodzie, oraz ilość materiałów szkodliwych, użytych do ich produkcji. Czasami okazuje się bowiem, że dobrze zamocowany fotelik podczas wypadku solidnie trzyma dziecko na miejscu, ale przy jego mocowaniu w aucie można popełnić wiele błędów. Bywa też, że fotelik łatwo się montuj i jest bezpieczny, ale materiały użyte do jego produkcji mogą uczulać malucha. Czołowi producenci wysokiej jakości fotelików zdają wszystkie testy na piątkę, o czym często informują na swoich stronach internetowych lub opakowaniu danego produktu. To właśnie wysoka nota w testach ADAC powinna być wyznacznikiem do zakupy konkretnego fotelika. Testy obejmują nie tylko bezpieczeństwo fotelika, ale również łatwość utrzymania go w czystości, intuicyjność obsługi, a nawet… skład chemiczny. Wybierając fotelik z wysoką notą ADAC poza bezpieczeństwem malucha rodzice kupują też wiec komfort jego użytkowania.