schnauzer

Rodzaje fotelików samochodowych

Nasze prawo określa jasno, że dzieci do 12 roku życia, bądź osiągnięcia 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w fotelikach samochodowych. Wpływa to korzystnie na ich bezpieczeństwo podczas podróży. Standardowe pasy bezpieczeństwa w naszych autach nie są bowiem dopasowane do osób poniżej tego wzrostu. Podczas wypadku mogłyby wyrządzić dziecku nie lada krzywdę – od podduszenia, po dotkliwe urazy jamy brzusznej. Nie zastosowanie się do tych przepisów może zaowocować także mandatem i punktami karnymi. Dlatego warto korzystać z fotelików zawsze, gdy wybieramy się z dzieckiem na przejażdżkę samochodową, choćby miała to być krótka wyprawa przecznicę dalej do sklepu czy znajomych.

Kryterium wagi dziecka

 

  • Grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg (wiek: od urodzenia do 6–9 miesięcy)
  • Grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg (wiek: od urodzenia do 12–15 miesięcy)
  • Grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (wiek: 9 miesięcy – 4 lata)
  • Grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (wiek: 4–6 lat)
  • Grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (wiek: 6–12 lat)

Producenci fotelików często łączą grupy, aby fotelik mógł służyć dłużej. Na przykład grupa II + III oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla pasażera od 15 do 36 kg.

Kryterium sposobu montażu

Foteliki samochodowe dla dzieci 0-13 kg montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy, co jest o wiele bezpieczniejsze dla malucha. Taki fotelik posłuży nam prawdopodobnie do około 12 miesiąca życia dziecka. Jest potocznie nazywany „nosidełkiem”, gdyż można w nim wygodnie przenosić dziecko. Dodatkowo zakup bazy ISOFIX usprawni nam wpinanie i wypinanie takiego nosidełka w kanapę naszego auta.

Foteliki samochodowe dla dzieci 9-18 kg mogą być montowane tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Z reguły dziecko przesiada się w taki fotelik po ukończeniu pierwszego roku życia. W tej kategorii wagowej fotelik musimy przede wszystkim dopasować do preferencji małego pasażera oraz do modelu samochodu. Fotelik musi być wygodny i dobrze dobrany do auta.

Foteliki samochodowe dla dzieci 15-36 kg są już zawsze montowane przodem do kierunku jazdy. Muszą być bezpieczne, wygodne i oczywiście podobać się naszemu dziecku, które niewątpliwie ma już swój własny gust.

Wyróżniamy też dwa sposoby montażu fotelika – za pomocą pasów bezpieczeństwa i przy użyciu systemu ISOFIX. W starszych samochodach możemy nie mieć możliwości montażu ISOFIX, natomiast we wszystkich pojazdach wyprodukowanych od 2006 roku ten system jest już obecny. Łatwiejszy w obsłudze jest ISOFIX, który daje nam gwarancję solidnego montażu fotelika i przez to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo naszej pociechy w podróży.