husky

Podróż z dzieckiem w foteliku. Co warto wiedzieć?

Przewożenie dziecka w odpowiednim foteliku samochodowym jest kluczowe dla jego bezpieczeństwa. Wielu rodziców kupuje foteliki, by chronić swojego malucha, jednak czasami zapominają o kilku istotnych kwestiach, które mają znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo dziecka. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!

Tyłem do kierunku jazdy

Wielu rodziców jest oburzonych gdy słyszą, że maluszek powinien podróżować jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy. Testy bezpieczeństwa wskazują jednoznacznie, że taka pozycja jest dla dziecka najbezpieczniejsza najczęstszych zderzeniach czołowych, zwłaszcza dla szkrabów do 4 roku życia. W zwykłej pozycji, podczas gwałtownego hamowania, głowa pod wpływem działających na nią sił jest „ciągnieta do przodu” w czasie gdy reszta ciała dziecka przytrzymywana jest pasami pięciopunktowymi. Dla dziecka takie szarpnięcie kręgosłupa może być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego właśnie im dłużej maluch jeździ tyłem, tym lepiej!

Jakość materiału

Foteliki samochodowe niskiej jakości z reguły są wykonane ze słabych materiałów. Oznacza to, że bardzo ciężko utrzymać je w czystości. Dlatego decydując się na zakup, lepiej zainwestować w produkt w którym użyto odpowiedniego materiału. Dziecko podczas podróży często pije lub je, a fotelik jest często zalewany i plamiony. Chociaż jego tapicerkę można prać, te niskiej jakości już po roku użytkowania mogą wyglądać na bardzo zniszczone. Warto wiedzieć też to, że bezpieczniej jest zatrzymać się na posiłek, niż pozwalać szkrabowi spożywać go podczas jazdy. Nawet podczas lekkiego hamowania dziecko może się bowiem zachłysnąć.

Spanie w foteliku

Rodzice, którzy wybierają się z dziećmi w długie podróże, powinni wybierać komfortowe foteliki z pochylanymi oparciami. Dzięki nim dziecko może w miarę komfortowo spać, ale przede wszystkim zdrowo podczas snu oddychać. Optymalny kąt powinien zawierać się w zakresie 35-45 stopni. Takie pochylenie sprawia, ze dzieci nie męczą się podczas snu, a główki nie opadają im na klatki piersiowe, co może powodować problemy z oddychaniem. Dla dzieci z wadami postawy czołowi producenci oferują foteliki rehabilitacyjne, dzięki którym sen i sama podróż jest zdecydowanie wygodniejsza.