- Aktualności
- 2979 wyświetlenia
Homologacja i-size – czym charakteryzuje się taki fotelik samochodowy?
W Polsce przepisy dotyczące przewożenia dzieci zostały wprowadzone dopiero w 1999 roku. Obowiązują one do dziś i zgodnie z nimi najmłodsi do 150 cm wzrostu, będąc pasażerami auta, muszą podróżować w foteliku samochodowym. Ponadto w Unii Europejskiej do sprzedaży są dopuszczone tylko takie modele, które spełniają normę ECE R44. Jednak sytuacja ta wkrótce ma się zmienić.
Normę ECR R44 za niedługi czas zastąpi nowa norma R129 i-size. Na przestrzeni lat opracowano innowacyjne technologie, dzięki którym można konstruować nie tylko nowocześniejsze i wygodniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze foteliki dla dzieci. Model z homologacją i-size będzie zapewniał młodemu pasażerowi jeszcze lepszą ochronę podczas wypadku, silnego uderzenia, szarpnięcia.
Foteliki dla dzieci a norma ECE R44
Obecnie wszystkie foteliki dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci, które są wykorzystywane w samochodach poruszających na terenie Unii Europejskiej są opatrzone normą ECE R44. Jednak już niedługo – bo we wrześniu 2023 roku – modele, które nie będą miały homologacji i-size R-129 zostaną wycofane ze sprzedaży. Co spowodowało, że podjęto taką decyzję?
Chcąc polepszyć standardy bezpieczeństwa dotyczące przewożenia autem najmłodszych, badano skutki wypadków drogowych, w których brały udział dzieci. Okazało się, że obowiązująca norma ECE R44 jest przestarzała, a obecnie istnieją metody na to, aby ochronić młodych pasażerów przed przykrymi konsekwencjami wypadków. Dotyczy to zwłaszcza urazów kręgosłupa szyjnego oraz głowy. Właśnie w ten sposób stworzono surowe kryteria dotyczące sposobu wykonania i konstrukcji fotelików dziecięcych – tylko modele, które je spełniają, mogą otrzymać homologację i-size.
Jakie wymagania musi spełnić samochodowy fotelik dla dzieci, aby otrzymać homologację i-size?
Wprowadzenie nowej homologacji sprawi, że starsze foteliki dziecięce będą stopniowo znikać z samochodów. Niektóre, dobrze znane modele przestaną być produkowane – będzie można ich używać, ale nie będą dostępne w sprzedaży.
Zgodnie z założeniami homologacji I-size R-129 opatrzony nią fotelik musi:
- być mocowany przy pomocy bazy ISOFIX – baza taka to specjalna platforma, która jest mocowana do zaczepach znajdujących między siedzeniem a oparciem fotela samochodowego. Jej montaż jest łatwy i trudno o popełnienie błędu, co nie pozostaje bez znaczenia na kwestie bezpieczeństwa. Zamontowanie bazy ISOFIX jest możliwe we wszystkich samochodach wyprodukowanych po 2006 roku
- umożliwiać przewożenie tyłem do kierunku jazdy dzieci do momentu ukończenia 15 miesiąca życia – takie mocowanie fotelika niemowlęcego zapewnia maksymalną ochronę głowy, kręgosłupa i kręgów szyjnych na wypadek gwałtownych szarpnięć i uderzenia
- mieć oznaczenie informujące o tym, dla dziecka o jakim wzroście jest przeznaczony – do tej pory foteliki mogły być oznaczane kryterium wagi. Jednak to wzrost dziecka jest czynnikiem, który decyduje, czy dany model jest odpowiedni dla pasażera. Dzięki temu główka dziecka nie wystaje ponad fotelik i nie jest narażona na uraz
- przejść surowe testy – procedury te pozwalają zweryfikować, czy dany model będzie rzeczywiście maksymalnie chronił przewożone w nim dziecko. W tym celu podczas testów zderzeniowych wykorzystuje się manekiny serii Q o wzroście 5-cio i 95-cio centylowego dziecka. Są one wykonywane ze specjalnych materiałów, tak aby jak najlepiej naśladować odruchy i reakcje ludzkiego ciała.
Testy te dotyczą przede wszystkim zderzeń bocznych, czyli takich, podczas których szczególnie mogą ucierpieć najmłodsi. Foteliki z homologacją i-size mają zamontowane wkładki pochłaniające energię uderzenia, a także dodatkowo wzmocnione skrzydła zagłówka.
Powody, dla których warto fotelik dziecięcy z homologację i-size
Modele z i-size są oznaczone specjalnym symbolem umieszczony z przodu tapicerki – grafika ta przedstawia dziecko siedzące w foteliku.
Surowe kryteria dotyczące tej homologacji spełnia między innymi fotelik samochodowy BabySafe York i-Size. Takie siedzisko:
- zapewnia o wiele lepsze standardy bezpieczeństwa niż model opatrzony standardową normą
- może być szybko i sprawnie zamocowane w każdym samochodzie, w którym możliwy jest montaż fotelików dziecięcych z bazą ISOFIX
- jest jednocześnie bezpieczne i bardzo wygodne – ma 7-punktowe pasy bezpieczeństwa, zagłówek dopasowujący się do wielkości głowy dziecka, a także komfortową skorupę z systemem wentylacji.
Zanim fotelik otrzyma homologację i-size przechodzi wymagające testy w warunkach laboratoryjnych. Pod czas ich przeprowadzania specjaliści oceniają zachowania manekinów umieszczonych w fotelikach, w czasie różnych sytuacji, do których może dojść na drodze – a w tym podczas dachowania i uderzenia bocznego. Dlatego model z tą homologację jest godny zaufania – zapewni maksymalny poziom ochrony małemu pasażerowi.
Na bezpieczeństwie najmłodszych nie można oszczędzać. Dlatego mając do wyboru tańszy model z standardową normą i nieco droższy, ale z i-size, warto zainwestować w fotelik dla dziecka spełniający surowsze, bardziej wymagające kryteria.