5 cech

5 cech, którymi powinien charakteryzować się dobry fotelik dla dziecka

Rodzice kupujący fotelik samochodowy dla dziecka często zastanawiają się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu. Dobry fotelik dla dziecka powinien spełniać 5 poniższych cech, aby dawał maluchowi bezpieczeństwo i komfort w podróży, a rodzicom poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Bezpieczeństwo dziecka

Fotelik oczywiście musi gwarantować dziecku bezpieczeństwo podczas podróży. Bezpieczne foteliki samochodowe dla dzieci to te, które dostały wysokie noty w testach ADAC. To testy, które sprawdzają fotelik między innymi w warunkach zderzenia czołowego samochodu przy 64 km/h. Testy ADAC uznaje się za najbardziej wiarygodne i rzetelne. Duże znaczenie ma w nich też montaż fotelika do siedzenia. Jeśli podczas montażu rodzic może popełnić zbyt wiele błędów, punktacja – a co za tym idzie – bezpieczeństwo malucha spada. Reasumując: bezpieczne foteliki to te, które otrzymały wysoką punktację w testach ADAC.

Jakość wykonania

Przed zakupem fotelika warto przyjrzeć się jakości jego wykonania. Jak łatwo można się domyślić, niskiej jakości plastiki szybko się połamią, a słabe materiały poprzecierają lub porwą. Wysokiej jakości fotelik nie tylko będzie służył dłużej i wyglądał estetycznie, ale także łatwiej będzie utrzymać go w czystości.

Dopasowanie do wieku dziecka

Zanim zdecydujemy się na zakup, upewnijmy się, że foteli będzie pasował do naszego malucha. Ciężko jest ocenić dopasowanie tylko po wieku dziecka czy jego wadze, gdyż dzieci różnią się od siebie, tak jak dorośli. Maluch nie może wystawać główką poza oparcie, a pasy powinny trzymać go solidnie w foteliku. Nie może on więc być ani za mały, ani za duży.

Montaż fotelika

Idealny fotelik samochodowy daje się szybko, ale stabilnie zamocować na siedzeniu. Należy więc dobrać go odpowiednio nie tylko do dziecka, ale również to modelu samochodu. Niektóre foteliki trzymają się świetnie dzięki pasom bezpieczeństwa, inne posiadają dodatkowy system Isofix, który sprawdza się lepiej w niektórych samochodach. Fotelik idealny to ten, który dobrze trzyma się siedzenia.

Dodatkowe funkcje

Niektóre foteliki posiadają dodatkowe funkcje, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli planujemy wybierać się z dzieckiem w długie trasy, warto rozważyć zakup fotelika z funkcją spania. Dzięki niemu maluch długa drogę będzie mógł po prostu komfortowo i zdrowo przespać.